Barboy Nedir?

Barboy Ne Demek?

Barboy; kafe, otel, restoran, pub gibi mekanların bar bölümünde barmene yardımcı olarak gün içindeki işleyişi kolaylaştıran kişidir. İçeceklerin hazırlanması için barmene malzeme tedarik eder, masalara servis yapar, bardakları toplar, bulaşıkla ilgilenir, deponun düzeninden sorumludur. Barmen veya barmaid, müşterilerle ilgilenip ürünleri hazırlarken, barboy da işleyişin devam edebilmesi için rutin işleri yapmaya devam eder. Bunların yanı sıra müşteriyle birebir iletişim kurması gerektiği durumlarda iyi bir görüntü sergileyerek, markayı temsil eder.

Barboy Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Barboy, bir barın düzeni için en az barmen kadar gereklidir. Genel olarak ayakta çalıştığı için işler sırasında daima enerjik kalabilmesi oldukça önemlidir. Enerjisi tükendiği noktada bile güler yüzlü olması beklenir. Barboy'un görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Barın temizlik ve düzenini sağlamak,
  • Masalardaki boş bardakları toplamak, yeniden kullanılması için hazırlamak,
  • Alkollü ve alkolsüz içeceklerde eksikleri takip etmek, gerektiği durumda tamamlamak,
  • Yeni gelen ürünleri depoya yerleştirmek,
  • Kokteyl hazırlanırken limon kesmek, çalkalamak gibi hafif işleri üstlenmek.

Barboy Olmak İçin Gerekenler

Barboy olacak kişilerde çok fazla tecrübe aranmaz. Enerjik, güler yüzlü, öğrenmeye hevesli herkes barboy olarak çalışmaya başlayabilir. Barboylar, çalışma esnasında beraber çalıştıkları barmenleri dikkatle izleyerek barmenliği öğrenebilir, daha yüksek bir gelir kazanabilecekleri bu mesleğe yükselebilir.

Barboy Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Barboy olabilmek için özel bir eğitim gerekmez. Barboyluk, bir nevi barmen çıraklığı olarak görülebilir. Barda çalışan bu kişiler çalışma süreleri boyunca bu mekanların işleyişlerini de yakından takip ederek kendilerini geliştirebilirler. Barmenlik ve miksoloji sertifika programına da devam ederek bu sürecin sonunda “usta” olarak nitelendirilebilecek barmenliğe ya da mekân işletmeciliğine geçiş yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.710 / Aylık
32 kişinin ortalama maaşıdır.
SONRAKİ KONU
Barboy Mülakatları