Genel Muhasebe Sorumlusu Nedir?

Genel Muhasebe Sorumlusu Nedir?

Genel Muhasebe Sorumlusu Ne Demek?

Genel muhasebe sorumlusu, çalıştığı yerin tüm mali işlerinden sorumludur. İş yerindeki işçilerin ücretlerinin ödenmesi, yıllık gelir ve gider tablosunun düzenlenerek takibinin gerçekleştirilmesi, iş yeriyle ilgili tüm ödemelerin planlanması, vergi ve SGK ödemelerinin takibi gibi birçok iş, genel muhasebe sorumlusu tarafından yürütülür. Genel muhasebe sorumlusu nedir sorusuna kısaca şirketlerin parasal işlerinden sorumlu kişidir yanıtı verilebilir. Genel muhasebe sorumlusu ekonomiyi takip ederek vergilerde yaşanabilecek güncel gelişmeleri izler ve ödemelerin doğru ve düzenli yapılmasını sağlar. Bu işleri yapabilmek için gerekli eğitimleri almış ve uygulama alanında deneyim kazanmış kişiler genel muhasebe sorumlusu kimdir tanımını karşılar.

Genel Muhasebe Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Genel muhasebe sorumlusu ne iş yapar, sorusuna cevap verebilmek için öncelikle genel muhasebe sorumlusunun görev ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir. Genel muhasebe sorumlusu, aldığı eğitime uygun olarak muhasebenin en temel konularıyla ilgilenen tüm işyerlerindeki mali işlemlerin sınıflandırılması, raporlandırılması, kaydedilmesi ve ödemenin gerçekleşmesi konularıyla uğraşan kişidir. Sınıflandırma, raporlandırma, ödeme gibi işlemler genel muhasebeyi ön muhasebeden ayırır. Bu yüzden bu mesleği yürüten kişinin bilgi birikimi ve deneyimi şirket için büyük önem taşır.

Genel muhasebe sorumlusu görevleri şu başlıklardan oluşur:

 • Muhasebe yönetmeliğini bilmek ve bu yönetmelikte gerçekleşebilecek değişiklikler için ekonomi gündemini iyi takip etmek.
 • Şirketin finansal durumunu takip ederek bunun analizini gerçekleştirmek ve ilgili kişilere raporlamak.
 • İş yerinde oluşabilecek mali tutarsızlıkları gidermek.
 • İş yerinin vergilerini düzgün bir şekilde ödemesini sağlamak.
 • Çalışanların maaşlarının ödenmesini takip etmek.
 • Şirketlerin ihtiyacı olan finansman ya da gerçekleştirebileceği birleşme, satın alma veya iflas gibi konularda işletmelere yol gösterici olmak.
 • İşyerlerinde gerçekleştirilen kapanışları (ay sonu, çeyrek sonu, yıl sonu) yönetmek.
 • Hizmet verdiği şirkete ait bilgileri gizli tutmak.
 • Bilanço, kar zarar ve diğer mali tabloları oluşturmak.


Genel muhasebe sorumlusu sadece mali konularda değil ekonomiyi ilgilendiren diğer konularda da bilgi sahibidir. Bu sebeple iş yeri sahibini yaşanabilecek ekonomik gelişmeler konusunda bilgilendirerek önlem almasını sağlar. Genel muhasebe sorumlusu bazı veri ve analizlerden durum tespitini, aldığı eğitimin yanı sıra kendisini geliştirmesi sayesinde yapabilir. Bu sayede müşterilerini doğru bilgilerle yönlendirebilir. Genel muhasebe sorumlusu sorumlulukları ve yetkileri sayesinde çalışma alanı içerisinde mesleğini profesyonelce uygular. Yetkilerini kullanırken şirketin gizlilik kurallarına dikkat eder. Kendini geliştiren genel muhasebe sorumlusu her sektörde kendisine iş bulur.

Genel Muhasebe Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Genel muhasebe sorumlusu olmak için ortaöğretim sürecinden itibaren eğitim almak önem taşır. Ayrıca Hukuk, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Bankacılık, Muhasebe, İşletme gibi alanlarda eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan da mezun olmak gerekir. Ayrıca başka bir bölümden lisans mezunu olunması halinde bahsedilen bölümlerden birinde yüksek lisans yapıldığı takdirde de serbest muhasebeci veya muhasebe sorumlusu olmanın kapıları açılabilir. Genel muhasebe sorumlusu kendi alanında uzmanlaşmak için Halk Eğitim Merkezleri, İŞKUR, GASMEK, İSMEK, KOMEK gibi eğitim kurumlarından ders alabilir. Bu kurslara katılanlar sınavda başarılı olduğu takdirde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar alır. Genel muhasebe sorumlusu olmak için ilgili eğitimi almanın yanı sıra staj yapmak da önemlidir. Staj Yeminli Mali Müşavir Serbest Muhasebeci veya Mali Müşavir yanında gerçekleştirilir. Lisans mezunu olanlar 3 yıl, ön lisans mezunu olanlar 4 yıl, ticaret ya da maliye meslek lisesinden mezun olan adaylar ise 6 yıl staj gördükten sonra muhasebe mesleğini yapmaya hak kazanır. Muhasebeci olmaya hak kazanan genel muhasebe sorumlusu, derslerde gördüğü teorik bilgi ile stajda gördüğü pratik bilgiyi harmanlayarak kendisini geliştirmeye devam ettiği sürece, her sektörde işverenler tarafından aranan bir personel olarak görevini yapabilir.

Genel Muhasebe Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Genel muhasebe sorumlusu nasıl olunur sorusuna verilen yanıtlarda öncelikle, mesleki eğitim almış olması belirtilir. Genel muhasebe sorumlusu olmak üniversitelerin ilgili fakültelerinde veya meslek yüksekokullarında lisans, ön lisans eğitimlerini almış olmak önemlidir. Ayrıca lisans bölümlerinden mezun olanların lisansüstü eğitimlerine devam ederek, teorik anlamda kendilerini geliştirmeleri de mümkündür. Eğitim sürecinin ardından yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebecinin yanında kanunlarda belirtildiği süre kadar staj sürecini de tamamlamış olmak gerekmektedir. Genel muhasebe sorumlusu olmak için gereken şartlar sadece eğitimle sınırlı kalmamaktadır. Genel olarak belirtilecek diğer şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • TC vatandaşı olmak,
 • Mali konularda uzmanlık gerektiren bir meslek olduğu için bu konudaki güncel gelişmeleri takip etmek, mevzuata hakim olmak,
 • Sayısal hesaplamalar konusunda maksimum dikkat göstermek,
 • Hesaplama konusunda başarılı olmak,
 • Sorumluluk sahibi olmak,
 • Muhasebe ile ilgili bilgisayar programlarını bilmek.

Bu maddeler çerçevesinde değerlendirilecek genel muhasebe sorumlusu görev tanımı için uygun şartlara sahip oldukları düşünenler bu mesleği gerçekleştirebilir.

Genel Muhasebe Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Genel muhasebe sorumlusu olmak isteyenler, mesleklerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmek istediklerinde farklı sektörlerde bulunan şirketlerin muhasebesini tutmak için iş bulabilir ya da meslekte belli bir süre geçirdikten sonra kendi muhasebe ofislerini açabilir. Genel muhasebe sorumlusu iş ilanları seçeneklerini incelemek bu işe başlamanın ilk adımını oluşturur. Verilen ilanlarda genel muhasebe sorumlusu görev tanımı yapılır. İşe başvuran aday mülakata katıldıktan sonra değerlendirmeye alınır ve şartları taşıması halinde Genel Muhasebe Sorumlusu olarak işe başlar. Genel muhasebe sorumlusu maaşları başvuru yapılan kurumun özelliklerine, deneyime, istenen şartlara bağlı olarak değişiklik gösterir.

Genel muhasebe sorumlusu olarak çalışmak ve bu konudaki yeteneklerini geliştirmek isteyenler Kariyer.net üzerinde yer alan ve bu meslek için yayınlanan ilanları takip edebilir. İzmir’de yaşayanlar İzmir genel muhasebe sorumlusu aracılığıyla sunulan fırsatları değerlendirebilir.