Ön Muhasebe Elemanı Nedir?

Ön Muhasebe Elemanı

Ön muhasebe elemanı, şirketlerin mali kayıtlarını tutan; kasa, çek, banka ya da irsaliye takibi gibi günlük rutin işleri yerine getiren, firmaya ait finansal işlemleri muhasebeleştiren, tahsilat işlemleri ile ilgilenen ve evrakın dosyalanması, arşivlenmesi gibi görevleri yerine getiren kişilere verilen mesleki unvandır. Muhasebe işlerine yardımcı olan ön muhasebe elemanı unvanına sahip kişiler, şirketlerin mali işlerinin zeminlerini kolaylaştırmaları sebebi ile şirketler açısından büyük önem taşırlar.

Ön Muhasebe Elemanı Ne İş Yapar? Ön Muhasebe Elemanı Görev Tanımı Nedir?

Ön muhasebe, yoğun iş temposunda yüksek dikkat gerektiren bir meslektir. Temel işlevi asıl muhasebe işlerinin ön girdilerini hazırlamak olan bu pozisyonda çalışan kişilerin görev ve yetkileri şöyledir:

  • Genel muhasebe birimi ile bağlantılı olmak,
  • Günlük olarak muhasebe, pos ve kasa kayıtlarını tutmak,
  • Vergi ödemelerinin takibini gerçekleştirmek,
  • Muhasebe kayıtlarının kanuna uygun ve zamanında yapılabilmesi için evrak düzenlemek,
  • Stok takibi yapmak,
  • Sisteme veri girişi yapmak,
  • İlgili raporlamaları yerine getirmek ve bunların arşivlenmesi ile ilgilenmek.

Ön Muhasebe Elemanı Nasıl Olunur? Ön Muhasebe Elemanı Olmak için Ne Okumak Gerekir?

Ön muhasebe elemanı olmak için öncelikli olan şart, muhasebe ile ilgili bir eğitim geçmişine sahip olmaktır. Firmalar, genellikle muhasebe ile ilgili alanda ön lisans veya lisans mezunu kişileri tercih ederken sektörel deneyime sahip olan lise mezunları da bu mesleği yerine getirebilmektedir. Eğitim ve tecrübenin bir getirisi olarak Netsis ya da Logo gibi muhasebe paket programları ile Ms Office programları konusunda bilgi sahibi olunması beklenmektedir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
2.370 / Aylık
446 kişinin ortalama maaşıdır.