Ön Muhasebe Görevlisi Nedir?

Ön Muhasebe Görevlisi Nedir?

Ön Muhasebe Görevlisi Ne Demek?

Ön muhasebe görevlisi şirketlerin finansal faaliyetlerinin kayıtlarını tutan personele verilen isimdir. Şirketlerin kasa hesabını tutar. Çek, banka ve irsaliye gibi günlük olarak takibi yapılması gereken süreçleri takip eder. Bu işlemlerin muhasebeleştirilmesini sağlar. Aynı zamanda bütün bu işlemlerin evrak haline getirilmesi, bu evrakların dosyalanması gibi süreçlerden sorumludur. Ön muhasebe görevlisi, şirketlerin mali işlerinin takibini yapan kişidir. Ön muhasebe işlemlerinin sorunsuz gerçekleştirilmesi, hem iş takibi hem de muhasebe işlemleri açısından kolaylık sağlar. Ön muhasebe görevlisi nedir sorusunun cevaplanması için öncelikle ön muhasebe görevlisinin ne iş yaptığından, görev ve sorumluluklarından bahsetmek gerekir.

Ön Muhasebe Görevlisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ön muhasebe görevlisi görev tanımı incelendiğinde, farklı konularda farklı görev ve sorumluluklara sahip olduğu görülür. Şirketlerin muhasebe işlemleri kasada mevcut olan nakit para takibini gerektirir. Ayrıca bu süreçte fatura işlemlerinin sürekli ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi, işlenmesi ve dosyalanmasını önem taşır. Temel olarak muhasebe işlemlerinin ön girdilerini yapan bu kişilerin sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir:

 • Şirket bünyesine dahil olan hizmet alımı, mal ve malzeme teminlerinin irsaliyelerinin ön muhasebe sistemine kaydedilmesini sağlamak.
 • Satıcıya yapılan ödemelerin türlerine göre makbuzlarının saklanması, ön muhasebe sistemine işlenmesi ve dosyalanarak arşivlenmesi işlemlerini gerçekleştirmek.
 • Şirkete gelen faturaları ve irsaliyeleri birbirleriyle karşılaştırılarak verilen siparişlerin doğruluğundan emin olmak.
 • Şirkete alınan demirbaşların fatura ve garanti belgelerinin saklanmasını sağlamak.
 • Yıllık izin kullanan personelin işlemlerini gerçekleştirmek, dilekçelerini dosyalamak.
 • Şirkete resmi kurumlardan gelen evrakların gerekli birimlere ulaştırılmasını sağlamak.
 • Bankalardan şirkete gelen dokümanların kayıtlarını tutmak, gerekli işlemlerin yapılması için ilgili birimlere ulaştırılmasını sağlamak.
 • Şirket demirbaşlarını listeleyerek hangi birimler tarafından kullanıldığının belirlenmesini sağlamak.
 • İlgili tutarları kasa defterine düzenli olarak kayıt almak.
 • Şirketin genel muhasebe birimi ile koordineli olarak çalışmak.
 • Günlük olarak şirkete gelen nakit akışını kontrol etmek, kasa takibi yapmak.
 • Şirketin vergi ve diğer ödemelerini takip etmek.
 • Şirketin muhasebe işlemlerinin kayıtlarını tutmak, düzenli bir şekilde dosyalamak.
 • Şirket bünyesindeki muhasebe kayıtlarını kanuna uygun bir şekilde tutmak ve gerekli evrakları düzenlemek.
 • Muhasebe işlemlerinin gerçekleştirildiği ürünlerin stok kayıtlarını tutmak.
 • Gerekli fatura işlemlerini yaparak bunların sisteme işlenmesini sağlamak.
 • Şirketin stok, alım satım ve benzeri muhasebe kayıtlarının dönemsel raporlarını alarak bunların dosyalanması ve arşivlenmesi ile ilgilenmek.
 • Stok durumları, aylık ve farklı dönemlerde elde edilen veriler hakkında alınan raporları yöneticilere sunmak.
 • Firma personeline yapılacak maaş ödemelerinin makbuz imzalanarak teslim edilmesini sağlamak.

Ön muhasebe görevlisi yetkileri genellikle bu şekildedir. Bütün bu işlemlerin takibini yapması gereken ön muhasebe görevlisi, yoğun çalışma temposuna sahiptir. Özellikle şirketin muhasebe ile ilgili işlemleri gerçekleştirildiği için görev ve sorumlulukların dikkatli bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Disiplinli çalışmak oldukça önemlidir.

Ön Muhasebe Görevlisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ön muhasebe görevlisi nasıl olunur şeklinde bir araştırma yapıldığında, bu pozisyonda çalışmak için alınması gereken eğitimle ilgili bilgi vermek doğru olur. Şirketler genellikle ön lisans ve lisans mezunu olan adaylar aramaktadır. Ayrıca ticaret meslek lisesinden mezun olan kişiler de bu alanda iş imkanı bulabilir. Ek olarak lise mezunu olan, ön muhasebe alanında kendini geliştirmiş ve bu alanda kullanılan programlar hakkında bilgi sahibi olan kişiler de iş imkanı bulabilir. Kendini bu alanda geliştirmek veya ön muhasebe görevlisi pozisyonunda çalışmak isteyenler Netsis veya Logo gibi muhasebe programları üzerine eğitimler alarak iş arayışında bulunabilir. Ek olarak bu alanda sıklıkla kullanılan MS Office programları hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir. Gerekli programlar üzerine eğitim almak, ön muhasebe görevlisi adayları için avantaj sağlayabilir.

Ön Muhasebe Görevlisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Ön muhasebe görevlisi ne demek sorusunu yanıtlamak için sahip olunan sorumlulukları incelemek gerekir. Aynı şekilde ön muhasebe görevlisi olmak için alınması gerekli eğitimler ve diğer şartlar da önem arz eder. Öncelikle ön muhasebe görevlisi olmak için üniversitelerin lisans ve ön lisans düzeylerindeki ilgili bölümlerinden mezun olmak ya da lise mezunu olarak bu alanda tecrübe kazmak ve kendini geliştirmek gereklidir. Üniversitelerin Muhasebe, İşletme ve İktisat bölümlerinden başarıyla mezun olan kişiler ön muhasebe görevlisi pozisyonunda iş imkanı bulabilir. Aynı şekilde Netsis veya Logo gibi programlar hakkında bilgi sahibi olmak ciddi avantaj sağlar. Ön muhasebe görevlisi maaşları görev yapılacak kurumun özellikleri, adayın eğitim düzeyi ve niteliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ön Muhasebe Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Ön Muhasebe görevlisi mülakat aşamasında şirketler, ön muhasebe görevlisi adaylarından farklı şartları talep edebilir. Öncelikle şirket içerisinde kullanılan muhasebe programı üzerine tecrübeli ve bilgi sahibi olunması tercih sebebi olabilir. Adayların lisans ya da ön lisans düzeylerindeki ilgili bölümlerden mezun veya ticaret meslek lisesi mezunu olması beklenebilir. Aynı zamanda MS Office programlarına hakim olunması da ön muhasebe görevlisi kişilerden beklenen özellikler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra şirketin kasa ve muhasebe işlemlerini düzenleyecek olan bu kişilerin disiplinli çalışması istenir. Şirketin diğer birimleri ile iş birliği içerisinde çalışacakları için ekip çalışmasına yatkın olmaları gerekir. Kariyer.net aracılığıyla Ön muhasebe görevlisi iş ilanları seçeneklerine ulaşılabilir.