Uçan Aşçı Nedir?

Uçan Aşçı Ne Demek?

Uçan aşçı, uçaklarda hizmet veren aşçı personellerdir. Uçak yolculuğu sırasında yolculara ve kabin ekibine hizmet vermesi sebebiyle uçan aşçı olarak isimlendirilir. Bu alanda çalışan kişiler; yolcu uçaklarında, özel uçaklarda ve yük taşıyan uçaklarda mürettebat için hizmet verebilirler. Ayrıca servis aşamasında da görev alabilir. Uçan aşçı olarak çalışan personeller genellikle kıtalararası seferlerde görev alır. Uçan aşçı, firmanın hizmet kapsamına göre yolcu sınıflarına yemek hazırlar. Havacılık terimleri arasında bulunan comfort, economy ve business terimleri yolcuların alacağı hizmetleri belirler. Kargo uçuşları ve sivil yolcu taşıyan uçuşların yanı sıra uluslararası özel uçuşlarda aşçının hazırladığı yemekler tüm mürettebat tarafından tüketilebilir.

Uçan Aşçı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uçan aşçı, yolculular için hazırlanan menü dahilinde gerekli hazırlıkları yapar ve yemekleri hazırlar. Seferlerde birden çok aşçı görev alabilir. Uçan aşçı, hizmet verdiği alana bağlı olarak şeflik ve garsonluk yapar. Yemek sunumu kabin görevlisi tarafından da yapılabilir. Müşterilere verdiği önemi göstermek isteyen seyahat firmaları, servisten aşçıları sorumlu tutabilir. Uçan aşçı görev tanımı, uçuş sırasında yolculara menü dahilinde yemeklerin hazırlanması ve sunulması gibi görevleri içerir. Hazırlanan yemeklerin kapsamı, bünyesinde görev alınan hava yolu taşımacılığı şirketine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Uçak aşçısı, hizmet kapsamındaki bir veya birkaç menüye odaklanır. Menü içeriğini yönetim belirlediği için personelin birçok tarife hakim olması gerekir. Servis şartları veya servisin nereye yapılacağı uçuşun özelliklerine göre değişir. Yolcu sayısı arttıkça pozisyonun sorumluluğu da artabilir. Uçan aşçı nedir sorusuna, hava yolu şirketlerinde yolculara yemek yapmakla görevli nitelikli personeldir cevabı verilebilir.

Uçan Aşçı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Uçan aşçı, firmanın hizmet kalitesine doğrudan etki eden bir personeldir. Lezzetli yemekler, yolcuların uçuş deneyimini de iyileştirir. Aşçılık mesleğini icra edebilmek için mesleki eğitimin yanı sıra ilgi ve beceriye de sahip olmak gerekir. Hava yolu firmaları genellikle eğitim şartı olarak lisans ya da ön lisans mezunu adayları tercih eder. Ancak çeşitli özel ya da kamu kurumlarından alınan sertifikalar da iş imkanı sağlayabilir. Çeşitli üniversitelerde aşçılık ve servis odaklı eğitim veren lisans ve ön lisans programları bulunur. İki yıllık aşçılık programı meslek yüksekokullarında okunabilir. Dört yıllık lisans seviyesinde ise Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, bu meslek için aranan lisans bölümleri arasında yer alır. Okul eğitimini destekleyen aşçılık sertifikaları da çeşitli avantaj sunabilir. Uzmanlar tarafından verilen aşçılık kursları, pratik beceri kazanılmasını sağlar. Bu eğitim süreçleri uçan aşçı nasıl olunur sorusunun cevabı niteliğindedir.

Uçan Aşçı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Uçan aşçı, kaliteli yemek hazırlamanın ve uçakta çalışmanın gereklerini sağlamalıdır. Aşçıları ilgilendiren şartlar mutfak becerisine odaklıdır. Uçan aşçı yemek sürecini verimli yönetmelidir. İş kazalarına veya tat bozukluğuna sebep olmadan hızlı çalışabilmesi gerekir. Yemek ve servisten sorumlu aşçılar için zaman faktörü önemlidir. Sıcak ve lezzetli yemekler sunabilmek uçuş standartlarını yükseltebilir. Deneyim arttıkça aşçının performansı yükselir. Deneyimsiz adaylar, pratiklik kazanmak için restoranlarda görev alabilir. Bu alanda çalışmak isteyen adaylar, havacılık sektöründe yüksek performans arandığını bilmelidir. Uçan aşçı ne demek sorusuna cevap olabilecek uçan aşçı şartları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Uçakla seyahate engel olabilecek bir sağlık problemine sahip olmamak.
 • Zamanı verimli kullanmak.
 • Uzun süre ayakta kalabilecek fiziki yeterliliğe sahip olmak.
 • İş sağlığı kurallarına, havada çalışma şartlarına ve kişisel temizliğe dikkat etmek.
 • Mutfakta ekip çalışmasına yatkın olmak.
 • Servis becerilerine sahip olmak.

Uçan Aşçı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Uçan aşçı maaşları; başvuru yapılan havayolu firmasının maaş politikasına, sahip olunan yetkinliklere ve mesleki deneyime bağlı olarak değişkenlik beklenir. Yönetmelik gereği uçak personellerinin sağlık taramalarından geçmesi gerekir. Hava mürettebatını muayene etmek ve ilgili raporları düzenlemek, havacılık tıp merkezlerinin sorumluluğundadır. Uçan aşçı adayları, mesleki beceri ve sağlık uygunluğu açısından eksiksiz olmalıdır. Uçak aşçısı olmak için birçok farklı mutfak kültürüne ait yemeği profesyonel düzeyde hazırlayabilmek gerekir. Aşçılık kadın ve erkekler için uygun olabilecek bir meslektir. Uçak aşçısı olmak için sağlanması gereken koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tercihen üniversitelerde aşçılık alanında lisans ya da ön lisans seviyesinde eğitim almış olmak.
 • Tercihen en az 3 yıllık uçan aşçılık deneyimine sahip olmak.
 • Esnek çalışma saatlerinde görev alabilmek.
 • Mutfak ekipmanlarını ustalıkla kullanabilmek.
 • Tercihen en az bir yabancı dili iyi düzeyde bilmek.
 • Yurt içi ve yurt dışı seyahat engeli olmamak.

Uçan aşçı iş ilanları, havacılık şirketleri tarafından yayınlanır. Kariyer.net adresini ziyaret ederek, sizin için en uygun şartları sunan ilanlara başvuruda bulunabilir, kariyeriniz için önemli bir adım atabilirsiniz.

Uçan Aşçı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
17.440 / Aylık
24 kişinin ortalama maaşıdır.