Soğuk Aşçı / Ahçı Nedir?

Soğuk Aşçı / Ahçı Ne Demek?

Soğuk aşçı nedir sorusu için ilk olarak soğuk yemek kavramını açıklamak önemlidir. Sos, salata, meze gibi yemek türleri soğuk yemek olarak adlandırılmaktadır. Bu bağlamda soğuk aşçı kimdir sorusu şöyle cevaplanabilir; soğuk yemekleri hazırlayan ve süsleyen kişidir. Ayrıca hazırlanan soğuk yemeklerin göze hoş görünmesi amacı ile süslenmesi işlemi de soğuk aşçı iş tanımı nedir sorusunun yanıtları içerisine dahildir. Bu kişilerin aşçı unvanı alabilmeleri için gerekli eğitime ve yeterliliklere sahip olmaları gerekir.

Soğuk Aşçı / Ahçı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Soğuk aşçı kime denir sorusu şöyle cevaplanabilir; restoranların ya da büyük işletmelerin mutfaklarında, soğuk yemekleri hazırlayan kişilerdir. Ancak bu pozisyonda çalışan kişinin tek görevi soğuk yemekleri hazırlamak değildir. Mutfağın düzenini ve temizliğini sağlamak, soğuk yemekler için gerekli malzemeleri temin etmek, bu malzemeleri hazırlamak, mutfakta ihtiyaç olan eksiklerin listesini hazırlamak da yine soğuk aşçı görevleri arasındadır. Ayrıca bu kişiler; çalıştıkları araç gereçlerin ve mutfak tezgahlarının temizliğinden de sorumludurlar. Malzemelerin soğuk hava deposunda muhafaza edilmesi, hazırlanan meze, sos ve salataların göze hitap edebilecek şekilde süslenmesi gibi görevler de bu alanda çalışan kişilerin sorumluluklarındandır. Hazırlanan yiyeceklerin sağlığa uygun ve taze olması, soğuk büfelerde yer alan soğuk yemeklerin kontrolü, bu büfelerdeki tabakların hazırlanması, soğuk kokteyllerin yapılması gibi sorumluluklar da soğuk aşçı ne iş yapar sorusunun cevapları arasındadır.

Soğuk Aşçı / Ahçı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerek?

Bir meslek grubuna dahil olmak için gerekli hususlardan bir tanesi de eğitimdir. Bu bağlamda soğuk aşçı nasıl olunur sorusu için de verilecek ilk cevap; bu alanda gerekli eğitimin alınmasıdır. Bu meslek için verilen eğitimler turizm ve otelcilik meslek liselerinde başlamaktadır. Bu okullardan mezun olunması ve bir diplomaya sahip olunması çoğu zaman bu mesleği yapmak için yeterli sayılır. Soğuk aşçı olmak için bir diğer alternatif ise üniversitelerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü tercih etmektir. Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan ve diploma sahibi olan kişiler, çeşitli işletmelerin mutfaklarında soğuk aşçı olarak çalışmaya başlayabilirler. Bu alanda öne çıkan üniversitelerden biri Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesidir. Ayrıca bu alandaki eğitim yalnızca liselerde ya da üniversitelerde değil, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslarda da verilmektedir. Lise ya da üniversite eğitimlerini bu alan üzerine almayan kişiler de özel kurslara katılarak buradaki eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra işe başlayabilirler. Eğitim sonunda kişilere, bu pozisyona uygun olarak gerekli eğitimlerin alındığını belirten bir sertifika da verilir.

Soğuk Aşçı / Ahçı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Soğuk aşçı olmak için gerekli şartlar içerisindeki en önemli husus; bu konuda eğitim alınması ve eğitimin başarı ile tamamlandığına dair belgelere sahip olunmasıdır. Bunun dışında bu meslekte çalışmak isteyen kişilerin bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bu özellikler şöyle sıralanabilir:

 • Sos ve meze gibi soğuk aperatiflerin hazırlanması konusunda yeterli bilgiye sahip olmak,
 • Bu alanda gelişime ve yeni lezzetlere açık olmak,
 • Çalışılan ortamda sağlık ve hijyen kurallarına uygun davranmak,
 • Mutfak araç ve gereçlerinin nasıl kullanıldığını bilmek,
 • Mutfakta ihtiyaç duyulacak malzemelerin takibini yapabilmek,
 • Soğuk büfeler için lezzetli ve uygun soğuk yemekler hazırlayabilmek,
 • Soğuk kokteyller konusunda bilgi sahibi olmak ve bu içecekleri hazırlayabilmek,
 • Pratik, hızlı, çözüm odaklı ve sorumluluk sahibi olmak,
 • Gerektiğinde yanında çalışan diğer personele eğitim verebilmek,
 • Mutfakta iş birliğinin yapılmasına yardımcı olmak,
 • İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uygun olarak hareket etmek,
 • Diğer çalışanların da bu tedbirlere uygun olarak davranmasını sağlamak.

Soğuk Aşçı / Ahçı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Soğuk aşçılar genel olarak otellerde, yolcu gemilerinde ve restoranların mutfaklarında çalışabilirler. Ayrıca bazı büyük fabrikaların mutfak bölümlerinde de soğuk aşçılara yer verilebilir. İşletmeler, soğuk aşçı olarak çalışacak kişileri seçerken belirli şartları yerine getirmelerini bekler. Buna göre aranan şartlar içerisindeki en temel husus; ilgili eğitimin alınması ve bu eğitimin belgelenmesidir. Buna ek olarak soğuk aşçı olmak için gerekli şartlar şöyle gibi sıralanabilir:

 • Kişisel hijyen kurallarına uyulması,
 • Hem bireysel hem de takım hâlinde çalışmaya uyum sağlanması,
 • Sipariş üzerine gelen malzemelerin soğuk hava deposuna ya da kilere yerleştirilmesi,
 • Görsel açıdan estetik bir zevke sahip olunması,
 • Kişinin alanında bilgi ve sorumluluk sahibi olabilmesi,
 • Ortaya çıkarılacak soğuk yemekleri verilen süre içerisinde uygun tekniklerle hazırlayabilmesi;
 • Artan malzemeleri yararlı bir şekilde kullanabilmesi,
 • Kullanım süresi dolan malzemeleri gerekli şekilde imha edebilmesi,
 • Esnek, yoğun ve dinamik çalışma saatlerine ayak uydurabilmesi,
 • Kullanılan malzemeleri ve çalışma ortamını temiz tutabilmesi.

Bu kriterler işverenin istekleri doğrultusunda çeşitlenebilir. Farklı firmaların aradığı nitelikleri görmek için soğuk aşçı iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Soğuk aşçı maaşları; çalışılan işletmeye ve deneyim süresine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu pozisyonda işe başlayacak kişilere mülakatın yanında uygulama sınavı da yapılabilir. Kişilerden belli bir sürede bir tarif oluşturmaları istenebilir. Tecrübe ve eğitimlerinin değerlendirilmesi yapılan adaylar arasından en uygun görüleni, işveren tarafından seçilmektedir. İsteyen kişiler, kendilerine uygun buldukları ilanlara Kariyer.net üzerinden başvurabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.530 / Aylık
95 kişinin ortalama maaşıdır.