Underwriter Nedir?

Underwriter Ne Demek?

Underwriter tanımını yapabilmek için öncelikle sigortacılığın tanımını yapmak gerekir. Underwriting olarak da adlandırılan sigortacılık, ticari, sigorta ve yatırım bankacılığı endüstrilerinde kullanılan yaygın bir uygulamadır. Underwriter, bankacılık, sigorta sektörlerinde ve borsalarda çalışan finansal uzmanlardır. Komisyon, prim veya faiz gibi ücret karşılığında müşterinin riskini değerlendirir, araştırır ve üstlenirler. Underwriter iş tanımının bir parçası olarak kredi geçmişini, varlıkları ve kredinin büyüklüğünü inceler, ipotek başvuru sahipleri için evin değerlendirmesini yapar, sigorta için tıbbi geçmiş bilgilerini incelerler ve ardından sunulan riske dayalı olarak başvuruyu onaylayıp onaylamamaya karar verir. Ayrıca underwriter ne iş yapar sorusuna daha detaylı yanıt bulmak için mesleğin görevlerini ve sorumluluklarını tam olarak anlamak gerekir.

Underwriter Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Underwriter mülk ve kaza, yaşam, sağlık ve ipotek olmak üzere bu dört geniş alandan birinde uzmanlaşır. İş görevleri benzer olsa da underwriter tarafından kullanılan kriterler farklılık gösterir. Örneğin; hayat sigortası yaptırmak isteyen birisi için underwriter yaşı ve mali geçmişini dikkate alırken araba sigortası için başvuran biri için ise kişinin sürüş kaydını inceler. Mülkiyet alanı dışında, underwriter ticari veya kişisel sigorta konusunda da uzmanlaşabilirler. Ayrıca otomobil, deniz sigortası veya ev sahibi sigortası gibi poliçe türlerine göre de uzmanlaşabilirler. Underwriter, ipotekler için bir kişinin talep ettiği kredinin boyutuna bakar ve bu kredinin geri ödenme ihtimalini inceler. Bunu, bir kişinin gelirini, borcunu, kredi geçmişini ve varlıklarını değerlendirerek yapar. Sigortacıların uzmanlık türüne bağlı olarak tipik görevleri ve sorumlulukları şöyledir:

 • Sigorta uygulamalarındaki bilgileri analiz eder.
 • Başvuru sahiplerini belirlenen kriterlere göre değerlendirir.
 • Sigortacılık yazılımından gelen önerileri değerlendirir.
 • Uygun primleri ve teminat tutarlarını belirler.
 • Olası kayıpları karşılamak için politikalar yazar.
 • Kredi geçmişini araştırır.
 • Bir değerlendirme sipariş eder.
 • Geliri ve istihdamı doğrular.
 • Borç-gelir oranına bakar.
 • Peşinatları ve tasarrufları doğrular.

Sigortacılar, bir sigorta şirketi ile bir sigorta acentesi veya ipotek kredisi verenler arasındaki ana bağlantıdır. Underwriter, bir başvuru sahibinin başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağını belirlemek için yazılım programlarını kullanır. Bir müşteri hakkında özel bilgiler alırlar ve bu bilgileri bir programa girerler. Bu bilgiler daha sonra kapsam, primler veya kredi tutarları hakkında öneriler sunar. Sigortacılar bu önerileri değerlendirir ve önceden belirlenmiş kriterleri kullanarak başvurunun onaylanıp onaylanmayacağına karar verir. Karar vermenin zorlaştığı durumlarda tıbbi belgeler ve kredi puanları gibi ek kaynaklara da başvurabilirler.

Underwriter Olmak İçin Gereken Eğitimler Nelerdir?

Underwriter nasıl olunur sorusunda doğru ana dalın seçilmesi her zaman önemli bir adımdır. Bunun için lisans veya ön lisans diplomasına ihtiyaç duyulur. Sigorta alanında çalışanların çoğunlukla eğitim aldıkları bölümler; Bankacılık ve Finans , İşletme, Ekonomi, Matematik veya dört yıllık Sigortacılık bölümleridir. Bu alanda ilerlemek, genellikle sigortacıların ulusal olarak tanınan kuruluşlar aracılığıyla sertifika kazanmasını gerektirir. Bununla birlikte adayın ilgili bir iş deneyimi ve bilgisayar yeterliliği varsa bazı işverenler adayı derecesi olmayan bir sigortacı olarak işe alabilir. Kıdemli bir underwriter veya underwriter yöneticisi olmak için sertifika sahibi olmak gerekir. Ayrıca politika ve prosedürler hakkında bilgi sahibi olmak için iç eğitimden geçmek gerekir. Genellikle sigortacıların yönergeler ve programlar hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmaları beklenir. Aynı zamanda diğer işlerdeki çalışma deneyimi de underwriter olmaya yardımcı olur. Birçok sigorta işi, kıdemli underwriter gibi bir rolde deneyim gerektirir. 

Underwriter Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Underwriter olarak kariyer yolunda ilerlemek için bazı becerilere sahip olmak gerekir. Sigortacı kariyerinde ilerlemek için aşağıdaki yeteneklere sahip olmak gerekir.

 • Analitik beceri: Şirketin kâr elde etme şansını artırmak için bir sigortacı rasyonel kararlar vermelidir. Bir sigortacı, bir müşterinin teklifini onaylarken veya reddederken yaklaşımında rasyonel olmalıdır. Ulaşılması neredeyse imkânsız olan hedefler belirlemek bireyin moralini düşürebilir ve bu da üretkenliğini etkileyebilir. Bu nedenle kişi, rasyonel ve ulaşılabilir hedefler belirlemelidir.
 • Detaycı yaklaşım: Sigortacı olarak bir bireyin işi, araştırma yapmak ve veri toplamak, ardından da bir müşteriye sigorta verilip verilmeyeceğini belirlemek için bunları analiz etmektir. Bu nedenle müşteriyle ilgili sahip olunan her bilgi detaylıca incelenmelidir. 
 • Sözlü ve yazılı iletişim becerileri: Sigortacının iyi iletişim kurabilmesi ve müşterileri arasında net bir mesaj tutabilmesi çok önemlidir. İyi iletişim becerilerine sahip olmak, yanlış iletişimden kaynaklanan hata olasılığını ortadan kaldırabilir. Bir sigortacı olarak kariyer yapmayı seçen bireylerin, sigorta sağlamak için gerekli olan birkaç ayrıntıyı bilmek için müşterileriyle iletişim kurmaları gerekir.
 • Karar verme becerisi: Bir kişinin birden fazla poliçe arasında seçim yapması gerektiği zamanlar vardır. Kişi doğru kararları verme yeteneğine sahip olmalıdır.

Underwriter İşe Alım Şartları Nelerdir?

Underwriter olarak çalışmak için eğitim gereklilikleri yerine getirildikten sonra seçilebilecek birkaç sigorta işi bulunur. Alan geniş olduğundan ve büyümeye devam ettiğinden sigortacı, işinde ilerleyebilir. Bireyin müşteriyi idare etme ve ekibi idare etme konusundaki başarısı kariyerinde önemli bir rol oynar. Bunun için underwriter olarak çalışmak isteyenlerin, iş başvurusunda bulunmadan önce hangi alanın kendileri için daha uygun olduğunu belirlemeleri gerekir. Sigorta alanında, bir underwriter, bir sigorta acentesinin bir müşteriyi sigorta ettirme riskini üstlenip üstlenmeyeceğini belirler. Bu aynı zamanda sigorta brokeri underwriter nedir sorusuna bir yanıt olarak sunulabilir. Sigorta sektöründe çalışan underwriter, bir müşteriye kazanç ve sağlık geçmişi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak ona uygun bir politika önerir. Bir sigortacı, müşteriye ilk etapta bir sigorta poliçesi sunabilir veya sunmayabilir. Bankacılık sektöründe görev yapan bir underwriter, potansiyel bir müşterinin kredibilitesini değerlendirir. Ayrıca müşteriye kredi verip vermeme gibi kritik bir işlemi gerçekleştirir. Müşterinin kredi geçmişini, diğer parametrelerin yanı sıra geçmiş mali kayıtları, beyanları ve sağlanan teminatların değeri aracılığıyla değerlendirir. Hisse senedi piyasasındaki bir underwriter, belirli bir menkul kıymet veya tahvilin riskinin ve fiyatının belirlenmesini içerir. Hizmet karşılığında sigortacılar bir prim kazanırken menkul kıymet ihraççıları, sermayenin tamamının artırılabilmesini sağlar. Sektör seçiminden sonra iş başvurusunda bulunulur ve underwriter mülakatlarından geçerek değerlendirilmeye alınılır.  İşe alındıktan sonra, genellikle üst düzey sigortacılar tarafından denetlenirken iş konusunda eğitim verilir. Bir stajyer olarak başlayan sigortacı, kullanılan ortak risk faktörleri ve temel uygulamalar hakkında bilgi edinir. Birey daha deneyimli hale geldikçe bağımsız çalışmaya başlayabilir ve daha fazla sorumluluk alabilir. İşveren özgeçmişine göre adayın eğitimin bir parçası olarak sertifika almasını veya kıdemli bir sigortacı pozisyonunda işe başlamasını talep edebilir. Sertifika kurslarını tamamlamak, sigorta poliçeleri, teknolojileri ve sigorta düzenlemeleri konusunda güncel kalınmasına yardımcı olur. Underwriter maaşları deneyim ve kıdeme göre farklılık gösterir. İhtiyaçların değişmesi ve emeklilik gibi sebeplerle sigortacılar için artan bir talep bulunmaktadır. Sektörde sigortacılar, havacılık, denizcilik vb. gibi farklı alanlarda uzmanlaşma fırsatlarıyla sigorta şirketlerinde kolaylıkla iş bulabilirler. Underwriter olarak çalışma hayatında yer almak isteyen adaylar Kariyer.net üzerinde yaşadıkları bölgede veya Türkiye genelinde Underwriter iş ilanları seçeneklerine göz atabilirler. 

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
27.320 / Aylık
27 kişinin ortalama maaşıdır.