Uzman Klinik Psikolog Nedir?

Uzman Klinik Psikolog Nedir?

Uzman Klinik Psikolog Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Uzman klinik psikolog olmak için hangi okula gidilmeli şeklindeki bir soruya, üniversitelerin dört yıllık Psikoloji bölümlerinden mezun olmak gerektiği bilgisi verilmelidir. Bu bölümlerden mezun olanlar Psikoloji bölümü mezunu olarak diploma alırlar. Bu alanda uzman olmak için ise yüksek lisans eğitimi almak gerekir. 2 yıllık yüksek lisans eğitimlerinde bölüme bağlı bir alt dal tercih edilir. Sürecin sonunda uzman klinik psikolog unvanı ile kliniklerde görev alınabilir. Uzman klinik psikologlar olarak görev almak isteyen adaylar, eşit ağırlık puanı üzerinden bu bölümü tercih edebilirler. Uzman klinik psikolog olmak için okunan Psikoloji bölümünde verilen derslerin bazıları şunlardır:

 • Bilişsel Psikoloji,
 • Psikolojide İstatistik ve Araştırma Yöntemleri,
 • Kişiler Arası İletişim,
 • Beyin ve Davranış,
 • Gelişim Psikolojisi,
 • İleri İstatistik,
 • Araştırma Yöntemleri,
 • Endüstriyel Psikoloji,
 • Algı, Dikkat ve Hareket,
 • Sosyal Psikolojinin Kuram ve Uygulamaları,
 • Öğrenme, Hatırlama ve Düşünme,
 • Bilişsel ve Sosyal Gelişim,
 • Bireysel Farklılıklar ve Kişilik Analizi,
 • Sosyal Psikoloji

Uzman psikolog olmak için üniversitelerin Psikoloji bölümünden mezun olarak, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını tamamlamak gerekir. Tezli program için adayların, ALES'in ilgili puan türünden yeterli puanı almış olması gerekmektedir.

Uzman Klinik Psikolog Ne Demek?

Uzman klinik psikolog, kişilerin yaşamlarında meydana gelen duygusal, zihinsel ve davranış sorunlarını ele alarak bunları çeşitli gözlem ve testler ile inceleyen, meydana gelen bozuklukları teşhis eden psikoloji alanında uzman kişilerdir. Kısaca uzman klinik psikolog nedir tanımına uygun olarak, akıl sağlığı ve buna bağlı meydana gelen psikolojik rahatsızlıkların tedavi ve terapisinde önemli rol oynayan kişilerdir denilebilir. Cinsiyet ve yaş ayrımı olmaksızın psikolojik açıdan sorunlar yaşayan kişileri, bazı tetkik ve terapi yöntemleriyle tedavi eder. Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar olması sebebiyle uzman klinik psikolog; kişinin yaşını, yaşam koşullarını ve çevresel etkenlerini de göz önünde bulundurarak bir tedavi yöntemi uygular. Uzman klinik psikolog olmak için uzun bir eğitim sürecinden geçmek gerekir. Uzman klinik psikolog nasıl olunur sorusuna, bu uzun süreli eğitimin ardından stajını tamamlamak şekilde cevap verilebilir.

Uzman Klinik Psikolog Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uzman klinik psikolog, bireylerin yaşam alanlarında ortaya çıkan sıkıntı ve sorunlara neden olan her türlü davranışsal bozuklukları ortaya çıkararak bunlara çözüm yolları bulmaya çalışır. Kişinin rahatsızlığını tanımlarken; ölçüm araçları, gözlem ve görüşme teknikleri kullanarak uygun tedavi yöntemlerine başvurur. Bu tedavi tekniklerinden birisi psikoterapidir. Psikoterapi uzman klinik psikolog tarafından kişinin rahatsızlığına yönelik olarak uygulanır. Psikoterapi sayesinde bireyin duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümü ve ruh sağlığının geliştirilmesi amaçlanır. Bu tedavi yöntemi, uzman klinik psikolog tarafından farklı teknikler uygulanarak başarıya ulaşmaktadır. Psikolojik sorunların çözümü için tedavi yöntemleri uygulayan uzman klinik psikolog kimdir sorusu ile birlikte, uzman klinik psikolog ne iş yapar, görev ve sorumlulukları nelerdir şeklindeki sorulara, aşağıda maddeler halinde aktarılan görev tanımları ile cevap verilebilir:

 • Toplum ruh sağlığını korumada görev almak
 • Danışanlarının test teknik ve yöntemlerini uygulayarak raporlamak
 • Kişilerle bireysel görüşmeler yaparak tedavi süreci, öncesi ve sonrasından bilgi sahibi olmak.
 • Özellikle afet ve kriz dönemlerinde psikolojik rehabilitasyon destek hizmeti vermek
 • Tedavi olarak taburcu edilen hastaların takip edilmesini sürdürerek görüşme ve danışmanlık sürecinde görev almak
 • Çalıştıkları kurum ile diğer kurum ve kuruluşların çalışanlarına psikolojik destek eğitimleri vermek.
 • Psikoteknik değerlendirmeler yapmak.
 • Uygulamalı araştırmalar yapmak.
 • Danışanlarının mahremiyetlerini korumak ve onlara bu konuda güven vermek.

Uzman Klinik Psikolog Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Uzman klinik psikolog olmak için gereken şartlar arasında en önemli unsur iletişim kabiliyetidir. Uzman klinik psikolog adayının sağlam bir iletişim beceresine sahip olması gerekir. Danışan, karşısındaki psikoloğa tam bir güven ve samimiyet duymalıdır. Psikolog bu güveni danışanına konuşması, mimikleri ve hareketleri ile belli etmelidir. Bu özellikler ışığında uzman klinik psikolog kime denir, gereken şartlar nelerdir maddeler halinde incelenebilir:

 • Kişinin iç dünyasına inebilmelidir
 • Empati kurarak karşısındaki bireyi tam olarak anlamaya çalışmalıdır.
 • Öz güven sahibi ve duygularını yönetebilme becerisine sahip olmalıdır.
 • Eleştirel ve analitik olmalıdır.

Uzman Klinik Psikolog İşe Alım Şartları Nelerdir?

Üniversitelerin Psikoloji bölümünden mezun olanlar, Uzman Klinik Psikolog olarak ilgili kurumlarda görev yapabilirler. Ayrıca Klinik Psikoloji yüksek lisansının tamamlanmış olması da gerekir. Devlet kurumlarında görev almak isteyen Uzman Klinik Psikolog adayları, KPSS'de uygun puan türünden yeterli puanı almalıdır. Özel kliniklerde ise deneyim ve tecrübe istenmektedir. Devlet kurumlarında mesai saatlerine bağlı çalışılırken özel kurumlarda esnek ve yoğun çalışma temposuna uyum gösterilmesi gerekir. Psikoloji alanında tüm eğitimlerin başarılı bir şekilde alınması da işe alım şartlarında etkili olmaktadır.

Uzman klinik psikologlar, akademik ortamlarda çalışabilecekleri gibi; hastane, dispanser, halk sağlığı merkezleri, askeriye, cezaevi, okul ve üniversitelerde de görev alabilirler. Bunların dışında kalan özel eğitim merkezleri, danışmanlık merkezleri ve özel rehabilitasyon merkezlerinde de çalışabilirler.

Eğitim sürecini tamamlamış bir uzman klinik psikolog maaşı çalıştığı kurum ya da kuruluşa göre değişim gösterir. Devlet kurumlarında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen maaş sistemine göre ödemeler yapılır. Öze kurumlarda ise; bakılan hasta sayısı, mesai ve prim gibi kalemler maaşlarına yansımaktadır. Uzman Klinik Psikolog olarak iş arayan adaylar, Kariyer.net sitesinde yer alan uzman klinik psikolog iş ilanları arasından ilgilendikleri ve şartlarını taşıdıkları ilanlara başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Kariyer.net sitesinde yer alan filtreleme özelliklerinden faydalanarak şehir ve kurum bazında uzman psikolog iş ilanı seçenekleri incelenebilir. Örneğin İstanbul'da çalışmak isteyen bir kişi, İstanbul uzman klinik psikolog iş ilanları arasından kendi şartlarına uygun olan bir ilana başvuruda bulunabilir. Siz de çalışmak istediğiniz alanla ilgili tüm ilanlara, Kariyer.net sitesi üzerinden ulaşabilir, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.