Her biri yüz binlerce, hatta milyonlarca izlenmiş bu TED videoları, alanında uzman isimlerle iş hayatında yolunu kaybetmiş, motivasyonunu yitirmiş çalışanları bir araya getiriyor. Pek çok açıdan ofiste mutluluğun çerçevesinin çizildiği videolarda farklı çözüm önerileri de söz konusu.

İşlerin giderek daha fazla karmaşıklaştığı ve hızlandığı günümüz iş dünyasında ofiste huzurlu çalışmak kadar, üretkenliğin sürdürülebilir olması ve motivasyonun canlı kalması da giderek zorlaşıyor. Alanında duayen farklı uzmanlardan iş-özel yaşam dengesine, ofiste huzurlu çalışmaya ve üretkenliği sağlıklı bir şekilde sürdürmeye yönelik konuşmalar… Bu çok izlenen TED videoları farklı perspektifleri gündeme getirdiği kadar uygulanabilir çözüm önerileri de sunuyor.

Daha iyi çalışmanın mutlu sırrı

Good Think Yazarı ve pozitif psikoloji araştırmacısı Psikolog Shawn Achor, çoğu kez mutlu olmak için çok çalışmamız gerektiğini düşündüğümüzü söylüyor ve ardından ekliyor: “Ya tam tersiyse?” Son derece tempolu ve mizah dolu bu konuşmada Achor, mutluluğun daha üretken olmak için ilham veren yönünden bahsediyor.

Bizi işimizle ilgili mutlu kılan nedir?

Bizi çalışmaya ne teşvik eder? Sadece para kazanmak için mi çalışıyoruz? Ya da mutlu olmak için mi? Motivasyonumuz nedir? Davranışçı Ekonomist Dan Ariely çalışma güdüsüne dair çok şaşırtıcı iki deneyi bizlerle paylaşıyor.

İşle ilgili düşünce şeklimiz hatalı

Bir işi tatmin edici kılan nedir? Ekonomi ve psikoloji arasındaki ilişkiyi araştıran Psikolog Barry Schwartz, işimizle ilgili maaşımız dışında her zaman es geçtiğimiz, üzerine düşünmediğimiz pek çok önemli faktörün olduğunu vurguluyor. Schwartz, yeni düşünme yöntemlerinden bahsediyor.

İş – yaşam dengesi nasıl sağlanır?

Yazar ve Pazarlama Uzmanı Nigel Marsh, iş ve özel yaşam dengesinin işverenin ellerine bırakılamayacak kadar önemli olduğunu söylüyor. Marsh, aile zamanı ve kişisel zamanla iş ve üretkenlik arasında denge sağlamak adına ideal bir günün püf noktalarından bahsediyor.

3 A’nın mükemmelliği

Neil Pasricha’nın 1000 mükemmel Şey adlı blogu hayatın basit mutluluklarını temel alıyor. Bu etkileyici konuşmada Pasricha, kişinin hayatını mükemmel hale getirdiğini düşündüğü A harfi ile başlayan 3 gizemden bahsediyor.

Karmaşık hale gelen işleri basitleştirmenin 6 yolu

İnsanlar neden işte çaresiz ve bıkkın hisseder? Çünkü bugün işler giderek daha da karmaşık ve hızlı bir yapıda devam ediyor, süreçte de çalışanlara büyük iş düşüyor. BCG danışmanlarından Yves Morieux, karışık süreçleri basitleştirmeye dair 6 öneri sunuyor. Birincisi: “Meslektaşlarınızın gerçekten ne yaptığını anlayın.”

Başarının 8 sırrı

İnsanlar neden başarılı olur? Akıllı oldukları için mi? Yoksa sadece şanslılar mı? İkisi de değil. Pazarlama Analisti Richard St. John, köklü deneyimini yansıttığı üç dakikalık çarpıcı sunumuyla başarının sırlarını anlatıyor.

Çalışmaya ara vermenin gücü

Ünlü tasarımcı Stefan Sagmeister her yedi yılda bir ofisini kapatıyor ve bir yıl boyunca bir şey yapmayarak yaratıcı bakışını tazeliyor. Sagmeister ne kadar sürerse sürsün çalışılmayan zaman dilimlerinin ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak yaratıcılığın ve üretkenliğin kökenlerine yönelik zihin açıcı bir konuşma yapıyor.