Şirketler arasında yetenek savaşları çoktan başladı. Firmalar için uyumlu, çalışkan ve yeteneklerinin firmayla örtüştüğü çalışanı bulmak kısıtlı zaman ve kaynaklar nedeniyle giderek zorlaşıyor. Eğer sizin için özveriyle çalışacak yetenekli bir çalışan bulmak istiyorsanız bazı noktalara öncelik vermeniz gerekiyor.

Son dönemde  İnsan Kaynakları uzmanlarının üzerinde en çok yoğunlaştığı konuların başında doğru yeteneği yakalamak geliyor. Böylece rekabetin arttığı iş dünyasında fark yaratacak işlerin hayata geçirilmesi çok daha hızlı ve verimli gerçekleşiyor. Üzerinde çok tartışılan bu konu için bir çıkarılacak bir yol haritası ile süreçlerinizi yeniden tanımlayabilirsiniz.

İşte yeteneği yakalamak için dikkat edilmesi gereken noktalar:

Vizyonunuzu paylaşın

Yeteneği yakalamak için öncelikle İş başvurusu yapan adaya şirket vizyonunu anlatmak gerekiyor. Kurumunuz nelere önem veriyor, nasıl beklentiler içerisinde, nasıl bir çalışan istiyor şeklindeki başlıkları kendisine mutlaka ifade etmelisiniz. Çünkü artık yetenekli çalışanlar kendisinden beklenenleri net olarak bilmek istiyor. Sizin vizyonunuz ile adayın yetenekleri mutlaka örtüşmeli. Mülakat yaparken vizyonun üzerinde çokça durmanız gerektiğini unutmayın.

Referans mektuplarını değil gerçek yetenekleri test edin

Referans mektupları elbette adayın daha önce çalıştığı yerdeki davranış ve yeteneklerine ışık tutması açısından önemli bir araç olarak İnsan Kaynakları uzmanları tarafından sıkça kullanılıyor. Ancak bir referans mektubunun doğru yeteneği sunmasının bir garantisi olmuyor. Bu nedenle referans mektubunu 2. sıraya alıp önceliği kendi bakış açınıza vermelisiniz. Bunu yapabilmek için aradığınız yetenekleri test edebilirsiniz. Adayın söz konusu işi en iyi şekilde yapabilmesi için ihtiyacı olan nitelikleri belirleyebilmek için somut verilerle inşa edilmiş testler hazırlamak gerekiyor.

yetenekk

Takım kurun

İşe almayı düşündüğünüz kişilerin bir takım oluşturacak niteliklerde olmasına özen göstermek gerekiyor. Çünkü iyi bir takımın şirketi hayal edilmeyen noktalara taşıdığı artık birçok örnekle biliniyor. Bunun için takıma yeni katılacak kişiyi mülakatın son aşamasında takım üyeleriyle bir araya getirme yoluna gidilebilir. Bu görüşmenin ardından mevcut çalışana aday hakkında nasıl bir izlenim edindiğini, onunla uzun süre çalışıp çalışamayacağı sorulabilir. Aynı soru işe alınacak yönetici adayı için de geçerli bir yöntem olarak kullanılabilir. Alacağınız cevaplar size yetenek avında çok kritik bir yardımcı olacak.

takimm

Hızlı olun

Bundan kasıt aceleci olmak değil. Sağlam bir test sürecini uygulayabiliyorsanız mümkün olduğunca hızlı ilerlemek gerekiyor. İçinize sinmeyen aday üzerinde vakit kaybetmemelisiniz. Uyum sağlayacağını gördüğünüz adayı da hemen bünyenize katın. Hızlı olmak sağlam temeller üzerinde ilerlendiği sürece olumlu geri dönüşler elde etmenizi sağlayacaktır. Günümüzde artık yeteneği kaçırmamak da büyük önem taşıyor.

Gerçek faydalar sunun

İstediğiniz adaya gerçek faydalar sunmak onu takımınıza katabilmenizdeki en önemli araç. Firmanıza değer katacak bir aday iyi bir maaşı hak ediyor demektir. Vizyonunuza odaklanın ve iyi bir planlama yapın. Yeteneği kaptırmamak için ona hak ettiği değeri vermek gerekiyor. Özellikle kapsamlı özel sağlık sigortası gibi ek yan haklar adayın çalışmak istediği yeri belirlemesinde son derece etkili.

faydaa