Bu sorunun yanıtını “Kendisini” olarak verenleri duyar gibiyiz. Pek çok yönetici her yıl kendisine muhtemelen şu soruyu soruyor: “Şirketimi her alanda nasıl geliştirebilirim?” TINYhr’ın 2015 yılnda yaptığı araştırma ise sorunun cevabına farklı bir bakış açısı getiriyor. Araştırma kapsamında çalışanlara sorulan en önemli soru elbette şu: “Yöneticinle ilgili ilk neyi değiştirirdin?”

Yöneticilere yol göstermesi  amacıyla gerçekleştirilen araştırmada verilen cevapların arasında ilk sırada “iletişim”  konusu geliyor. Beni anlasa iyi olur cevabından, artık emekli olsun diyene kadar işte top beş cevap:

Yönetici olsaydın ilk neyi değiştirirdin? yazımızı da okumayı unutmayın.

İletişim becerisini geliştirsin (%15)

kotu calisan
Konuşmayı seven, korkutmayan, öğretmeye istekli yönetici aranıyor.

Gitsin ya da emekli olsun (%11)

amy
Ortama ayak uyduramayan, genel tabirle eski kafalı ve iletişimi zor yönetici istenmiyor.

Empati kurmayı öğrensin (%10)

patron office
Yönetici dediğin çalışanının insan olduğunu unutmamalı, halden anlamalı.

Maaşları yükseltsin (%8)

teyit
“Hak ediyorum, o halde daha yüksek maaş almalıyım.”

Takım liderimi değiştirsin (%7)

maaş kavga

İletişim eksikliğinin en önemli sonuçlarından biri olarak ara yöneticiler görülüyor. Yöneticinin ara yöneticilerle çalışanlar arasında köprü olması bekleniyor.

Öte yandan iletişim cevabının en yüksek oranı alması şaşırtıcı  bir durum değil. Clear Company HRM tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre ise çalışan ve yönetici arasında işbirliği ve iletişim eksikliği oranı yüzde 86. Birbirini tanımama ve yanlış anlaşılmak işlerin düzgün yürümesini engelliyor. Aynı işi birkaç kişinin birden yapması, yöneticinin ne istediğinden alakasız başka bir iş yapması, yöneticiden çekinmek ve soru sormamak dolayısıyla işi öğrenmeye çalışırken fazlasıyla zaman ve işgücü kaybına uğramak ise iletişim eksikliğinin en somut sonuçları olarak ortaya çıkıyor.

Kapısı sürekli açık, soruları cevaplamaya istekli, işi yakından takip eden, çalışanın iletişim eksikliği nedeniyle stres yaşamasını önleyen, gülümseyen ve iyi espri yapabilen yönetici en can yönetici ve elbette her çalışanın hayali.