Bireysel Emeklilik Uzmanı Nedir?

Bireysel Emeklilik Uzmanı Kimdir?

Bireysel emeklilik uzmanı; belirli bir portföy belirleyerek potansiyel müşterilerine ulaşan bireysel emeklilik ve hayat sigortası alanlarındaki ürünlerin tanıtımını ve pazarlamasını yapan kişidir. Müşterilerin ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun olan sigorta planlarını, güven ve kazanç odaklı olarak planlar.

Bireysel emeklilik uzmanı, mevzuata uygun gelişmelere odaklı olarak, müşterilerinin fonlarını yöneten ve finansal çözümler üreten kişidir. Bireysel emeklilik alanındaki ürünleri, müşterilerinin bütçelerine ve emeklilik planlarına göre düzenler ve takibini yapar.

Bireysel Emeklilik Uzmanının Görevleri Nedir?

Bireysel emeklilik uzmanı, finans kurumlarında, sigorta acentelerinde ve bankalarda istihdam edilebilir. Görev tanımları arasında şunlar yer alır:

  • Portföyünde yer alan müşterilere bireysel emeklilik sistemini tanıtmak,
  • Bireysel emeklilik ürünlerinin satışını gerçekleştirmek,
  • Müşteri memnuniyetini amaç edinmek,
  • Müşterilerin dinamik ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmek,
  • Müşterilerinin bireysel emeklilik hesaplarındaki fonları yönetmek,
  • Emeklilik mevzuatında yer alan değişiklikleri sürekli takip etmek,
  • Müşterilere emeklilik ve yatırım ürünleri hakkında güncel bilgiler vermek.

Kimler Bireysel Emeklilik Uzmanı Olabilir?

Bireysel emeklilik uzmanı olmak için lise veya dengi okullardan mezun olmak, ön lisans ya da lisans mezunu olmak gibi şartlardan birini sağlamak yeterlidir. Mezun kişiler Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından düzenlenen sınava girip başarılı olmaları halinde "Bireysel Emeklilik Uzmanı" olmaya hak kazanır. Üniversitelerin dört yıllık eğitim veren işletme, sigortacılık, pazarlama bölümleri ya da meslek yüksekokullarının bankacılık ve sigortacılık bölümlerinden mezun olanlar, direkt olarak sınava başvurabilir. Lise mezunu olan kişiler içinse en az 1 yıl bireysel emeklilik ya da sigorta şirketlerinde deneyim kazanmış olma şartı aranır.

Bireysel Emeklilik Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Bireysel emeklilik uzmanı olmak isteyen kişiler; Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından düzenlenen sınavda başarılı olmak için Matematik, Bankacılığa Giriş, Temel Bilgi Teknolojileri, Genel İşletme, Finansal Kurumlar, Çalışma Psikolojisi, Bankacılık Hizmet Ürünleri, Portföy Yönetimi gibi konularda eğitim almalıdır.

Bireysel Emeklilik Uzmanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.