Borsa Yatırım Uzmanı Nedir?

Borsa Yatırım Uzmanı Ne Demek?

Borsa yatırım uzmanı nedir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; edindiği bilgi ve tecrübeyi şeffaf, doğru ve net olarak yatırımcılara iletip, onların en doğru şekilde yatırım yapmalarına yardımcı olan kişidir. İnsanlar; kazançlarını arttırmak ve sürekli hale getirmek için birtakım yatırımlarda bulunmak isteyebilirler. Bu durumda uzun vadede kazanç sağlayacak atılımlardan birisi de borsa yatırımıdır. Bunun için profesyonel olarak çalışan borsa yatırım uzmanı aranabilir. Borsa yatırım uzmanı görev tanımı kişinin görev ve sorumluluklarının incelenmesiyle daha net açıklanabilir.

Borsa Yatırım Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Borsa yatırım uzmanı ne yapar sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; yatırımcının parasını piyasa koşullarına göre en doğru şekilde kullanıp kazanç sağlatmaktır. Yatırım uzmanı paradan para üretmeye çalışan bir pozisyon olarak da değerlendirilebilir. İnsanlar mevcut paralarını bilmedikleri bir alana yatırım yapmak için kullanmaya cesaret edemeyebilirler. İşte tam da bu noktada borsa yatırım uzmanı devreye girer. Yoğun bir araştırma ve inceleme sürecinden sonra kendisine danışan yatırımcı için en doğru yatırım şeklini belirler. Daha sonra kişiye uzun vadede daha fazla kazanç elde etmenin yollarını sunar. Hisse senedi, borsa, döviz, altın ve fon gibi piyasalar hakkında bilgilendirerek sermayeyi doğru bir şekilde yönlendirmek için destek olur. Borsa yatırım uzmanı görev tanımı incelenirken; bireysel olarak çalışma imkanının yanında kurumsal bir çalışma alanında da aktif olabileceği görülür. Kurumsal olarak; bankalar, orta ve büyük ölçekli işletmeler, sigorta şirketleri borsa yatırım uzmanına en çok ihtiyaç duyan kurum ve kuruluşlardandır. Genel olarak bu alanda çalışacak kişilerin sahip olması gereken özellikler ise şunlardır:

  • Yürürlükte olan kanun ve yönetmelikler hakkında güncel bilgi sahibi olmak.
  • Yaşamı boyunca mesleki gelişime açık olmak ve eğitimlere katılmak.
  • Yerel ve global olarak yatırım araçları, piyasalar ile bunların risk ve getiri dengelerini tanımak.
  • Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek.
  • Analitik düşünme becerisine ve kriz anında anlık kararlar alabilme yeteneğine sahip olmak.
  • Yenilikçi bakış açısına ve analiz raporlama yeteneğine sahip olmak.
  • İnsan ilişkilerinde güvenilir ve ikna kabiliyeti yüksek olmak.

Borsa Yatırım Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Borsa yatırım uzmanı eğitim anlamında belli yeterliliklere sahip olmalıdır. Eğer bir kurumu, kişiyi temsil edip yol gösterecekse gerekli sertifikalara ve mezuniyet belgelerine sahip olması, borsa yatırım uzmanı olarak kendisine duyulan güveni de arttırır. Üniversitelerde bu alana uygun bölümler bulunur. 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık gibi ilgili programlardan mezun olunması uygun olabilir. Bunun yanında İşletme, İktisat gibi 4 yıllık lisans programlarından başarı ile mezun olmak da bu alanda çalışmak isteyenler için uygun olabilir. Borsa yatırım görev tanımı içerisinde bulunan tüm görev ve sorumlulukları yerine getirmek için BİST eğitimi almak ve SPK sertifikasına sahip olmak da gerekir. Borsa yatırım uzmanlığı sürekli gelişim sağlanması gerektiğini ifade eder. Bu nedenle borsa yatırım uzmanı nasıl olunur sorusunun cevabı hem kişisel hem de mesleki açıdan gelişime açık olmakla açıklanabilir.

Borsa Yatırım Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Öncelikle mesleğin gerektirdiği bilgi ve yeteneğe sahip olmak gerekir. Bunu yanında borsa yatırım uzmanı olmak için belirtilen bölümlerden mezun olmak, başlangıç için önemlidir. Ancak amaç bu alanda uzmanlaşmak ise lisansüstü eğitimler, hizmet içi eğitimler gibi gelişim fırsatlarını mutlaka değerlendirmek gerekir. Mesleki gelişmeleri yakından takip edenler, analitik düşünenler bu sektörde bir adım öndedir. Meslek adından da anlaşılacağı üzere bu alan bir uzmanlık ve profesyonellik ister. Borsa yatırım uzmanı ne yapar sorusunun yanıtı uzmanlık alanlarına göre değişiklik gösterebilse de genel olarak uygun yöntemler geliştirerek çalıştığı kişi ve kurumların yatırımlarını değerlendirmek için çalışır. Ayrıca borsa ve finans sektörünün gelişmesi, sektördeki ihtiyacın sürekli artması pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Borsa Yatırım Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Borsa yatırım uzmanı genel olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan, bu sektörde belirli bir süre deneyim sahibi kişidir. MS Office programlarına hakim olmak, analitik düşünebilmek, takım çalışmasına uyum sağlayabilmek, iyi derecede yabancı dil bilmek gibi detaylar firmaların aradığı özelliklerdendir. İşe alınacak bireylerin güncel borsa, finans, altın ve döviz başta olmak üzere birçok konu hakkında bilgi sahibi olması ve sektöre hakim olması istenir. Borsa yatırım uzmanı maaşları; çalıştıkları kuruma, çalışma koşullarına, eğitim seviyelerine ve deneyimlerine göre değişebilir. Ek olarak yatırım sonucunda elde edilecek olan kâr miktarı da maaşları etkileyen bir faktör olabilir. Borsa yatırım uzmanlığı alanında çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden borsa yatırım uzmanı iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirler. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanlarını çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelemek mümkündür. Listelenen iş ilanlarında belirtilen kriterleri detaylı bir şekilde inceleyen adaylar, kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
10.160 / Aylık
11 kişinin ortalama maaşıdır.