Ön Muhasebe Uzmanı Nedir?

Ön Muhasebe Uzmanı Ne Demek?

Ön muhasebe uzmanı; bağlı bulunduğu firmanın finansal yönetiminin sağlanması için gerekli olan tüm verilerin takibini yapan kişidir. Firmanın bünyesindeki nakit para, fatura, çek, stok, banka hesabı ve senet gibi tüm temel unsurların kayıtlarını tutmak ve bunların denetlenmesini sağlamak da ön muhasebe uzmanı görev tanımı içerisinde yer almaktadır. Bu meslek grubunda yer alan kişiler mali işlerden sorumlu oldukları için dikkatli ve disiplinli çalışmaları oldukça önemlidir.

Ön Muhasebe Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ön muhasebe uzmanı ne iş yapar sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; evrakların dosyalanması, arşivlenmesi ve irsaliyelerin takiplerinin yapılması gibi işlemlerden sorumludur. Firmaların tüm finansal işlemlerinin denetimini yaptıkları ve aynı zamanda mali işleri kolaylaştırdıkları için şirketler adına büyük anlam ifade etmektedirler. Ön muhasebe uzmanı görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Firmada muhasebeye bağlı işlemlerin ön girdilerini hazırlamak.
 • Cari hesapların takibini yapmak.
 • Firma içerisindeki diğer çalışanların maaş, ikramiye, avans, prim gibi ödemelerini takip etmek.
 • Her gün düzenli olarak muhasebe ile ilgili kayıtları tutmak, kasa ve pos takibi yapmak.
 • Firmanın vergi ödemelerini takip etmek ve takipler sonucu elde edilen veriler hakkında yöneticileri bilgilendirmek.
 • Muhasebede ilgili kayıtların hem zamanında hem de yasalara uygun olarak tutulabilmesi için gerekli olan evrakları düzenlemek.
 • İhtiyaç duyulan raporlama işlemlerini yaparak bunların sisteme girilmesini sağlamak.
 • Satın alınan ürün ya da hizmet karşılığı verilen faturaları kontrol etmek.
 • Faturaların ve diğer mali işlerin takibini sistem üzerinden gerçekleştirmek

Ayrıca genel muhasebe birimi ile koordineli bir şekilde çalışmak da ön muhasebe uzmanı sorumlulukları içerisine dahildir.

Ön Muhasebe Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ön muhasebe uzmanı nasıl olunur sorusu şu şekilde cevaplanabilir; üniversitelerin Muhasebe, İşletme, Bankacılık, Maliye ve Kamu Yönetimi gibi bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ek olarak ilgili alanda ön lisans eğitimi alan kişiler, DGS (Dikey Geçiş Sınavı)'ndan yeterli puan alınmasının ardından lisans bölümlerine geçiş yaparak lisans düzeyindeki eğitimlerini tamamlayabilirler. Maliye Bölümü bulunan bazı üniversiteler şunlardır; Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi. İlgili bölümlerden mezun olanlar, bu alanda kendilerini geliştirmek için ön muhasebe süreçlerinde kullanılan bilgisayar programları üzerine eğitim veren kurslara katılabilirler. Bu pozisyon titizlik ve dikkat istediği için işverenler, kişilerin bu alanda deneyim sahibi olmalarını bekleyebilir. Buna bağlı olarak eğitim ve diğer yetkinliklerin yanı sıra ilgili alanda deneyim sahibi olmak da ön muhasebe uzmanı pozisyonu için önemlidir.

Ön Muhasebe Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Ön muhasebe uzmanı kişilerin eğitim ve tecrübe şartlarının yanı sıra meslek için gerekli olan pek çok özelliğe de sahip olmaları gerekir. Bunlar arasında son derece dikkatli ve sorumluluk sahibi olmak gibi önemli nitelikler yer almaktadır. Ayrıca titiz davranmak, disiplin sahibi olmak, alanında kendini geliştirmiş olmak gibi hususlar da bu alanda çalışmak isteyen isteyen kişilerde aranan şartlardandır. Ön muhasebe uzmanı kişilerin sahip olması gereken diğer şartlar şu şekilde açıklanabilir:

 • İş süreçlerinde düzenli ve dikkatli olmak,
 • Ortaya çıkan sorunlar karşısında çözüm odaklı olmak, hızlı ve pratik çözüm yolları üretebilmek,
 • Netsis, Logo gibi muhasebe paketlerinin yanı sıra Microsoft Office programlarını da kullanabilmek,
 • Bilgisayar ve bilgisayar programlarını iyi düzeyde kullanabilmek,
 • Hem bireysel hem de takım halinde çalışmaya uyum sağlayabilmek,
 • Elde edilen verileri raporlayabilmek ve yöneticilere sunmak,
 • Üst düzey yöneticiler tarafından kendisine verilen görevleri zamanında ve doğru bir şekilde yerine getirebilmek,
 • İş süreçlerinde detaylara odaklanmak,
 • Esnek ve yoğun çalışma şekline uyum sağlayabilmek.

Ön Muhasebe Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Ön muhasebe uzmanı kişilerin işe alım şartları arasında ilk olarak gerekli eğitimlerin alınmış olması şartı yer almaktadır. Muhasebe, İşletme, Bankacılık ve Maliye gibi ilgili bölümlerden mezun olan kişiler bu alanda çalışma fırsatına sahip olabilir. Firmalar, bu pozisyon kapsamında ilgili bölümlerde eğitimini tamamlamış kişilere öncelik tanıyabilir. Erkek adaylar için askerlik görevinin tamamlanmış olması, bu meslekte grubunda çalışmak isteyen kişilerde aranan şartlar arasında yer alabilir. Ayrıca bu pozisyondaki kişilerin; detaycı olmaları, alanında gerekli bilgisayar programlarına hakim olmaları gibi özelliklere sahip olması da beklenir. Ön muhasebe uzmanı mülakatları; kişilerin aldıkları eğitim, sahip oldukları tecrübeleri değerlendirmek amacı ile sözlü bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Bu pozisyondaki kişiler; banka, sigorta, inşaat gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların bünyesinde çalışabilirler. Kamu kurumlarında görev almak isteyen kişilerin KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı)'den yeterli puan almaları beklenir. Ön muhasebe uzmanları çoğunlukla ofis ortamında çalışmaktadır. Ön muhasebe uzmanı maaşları ise çalışılan firma ve sektöre göre farklılık göstermektedir. Ayrıca sahip olunan deneyim ve alınan eğitimler de maaş miktarını etkilemektedir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, Kariyer.net ile Türkiye genelinde yayınlanan ön muhasebe uzmanı iş ilanları seçeneklerine göz atabilirler. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde kişiler; çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir, ilçe gibi kategorilere göre iş ilanlarını listeleyebilirler. Örneğin Ankara'da çalışmak isteyenler, Ankara ön muhasebe uzmanı iş ilanları seçenekleri aracılığıyla iş fırsatlarını değerlendirilebilirler. Bu iş ilanlarında belirtilen kriterleri detaylı bir şekilde inceleyerek kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
14.810 / Aylık
114 kişinin ortalama maaşıdır.