Sigorta Eksperi Nedir?

Sigorta Eksperi Nedir?

Sigorta eksperi; bir gayrimenkul ya da araç için yapılan sigorta sonrasında, birtakım risklerin gelişmesi durumunda ortaya çıkan hasar ve kayıpları tespit eden kişidir. Sigorta eksperleri, sektörel açıdan son derece önemlidirler. Hasar gözetimi ve ön ekspertiz gibi uygulamalarda görevlendirilen ve bu işleri takip etme ile yetkili personellerdir.

Sigorta Eksperi Ne Yapar? Sigorta Eksperi Görevi Nedir?

Sigorta ürünleri, ödenen prim karşılığında iki taraflı sözleşmenin de oluşturulmasıyla sigortalanır. Ürünler üzerinde ilerleyen süreçlerde kayıp ya da hasar gibi durumlar söz konusu olduğunda sigorta eksperleri devreye girer. Sigorta eksperlerinin görevleri şunlardır:

  • Hasarı incelemek ve hasar miktarını hesaplamak,
  • Hasarın ya da kayıp durumunun nedenini tespit etmek,
  • Sözleşmeye göre gözetim faaliyetlerinde bulunmak,
  • Uzmanlık alanı ile ilgili risk durumlarında görev almak.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Türkiye'de ikamet eden bireylerin sigorta eksperi olması için bazı şartlar gerekir. Özellikle kişiye uygun bir uzmanlık alanı belirlenir. Konkordato ilan etmemiş kişiler ve medeni hakları kullanma ehliyeti sahibi olanlar sigorta eksperi olur.

Sigorta Eksperi Eğitimi

Meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinden (en az önlisans) mezun olarak ve üniversitelerin sigorta ile ilgili bölümlerinin lisans programında eğitim görerek sigorta eksperi olunur. Bunun için bir branş belirlenir ve Sigorta Eksperi Yönetmeliği'nin hükümlerine uygun şartlar yerine getirilir.