“Uzaktan çalışma” yeni bir kavram olmasa da pandemiyle birlikte birçok kişi bu çalışma yöntemini ilk kez deneyimledi. En başta sürecin nasıl ilerleyeceğiyle ilgili endişeler olsa da şu an pek çok işveren ve çalışan, home office çalışma düzeninin nasıl kalıcı olabileceğini değerlendiriyor. Peki, uzaktan çalışılabilecek en iyi işler neler?

İş dünyası daha mobil bir düzene evrilirken, sen de uzaktan çalışabileceğin bir iş arıyorsan, önünde pek çok seçenek olduğunu bilmelisin. Müşteri hizmetlerinden eğitime, yazılımdan pazarlamaya kadar birçok sektörde çalışanlar için uzaktan çalışılabilecek iş fırsatları giderek artıyor. İlgilerine, yeteneklerine ve beklentilerine uygun iş fırsatlarını kolayca değerlendirmen için işte, sana birkaç örnek!

Müşteri hizmetleri

Markalar, müşteri taleplerini yönetmek için bu alanda çalışan kişilere her zaman ihtiyaç duyar ve bu işlerin çoğu telefon veya internet aracılığıyla evden de yapılabilir. Eğer iletişim becerilerinin iyi olduğunu düşünüyorsan, telefon ya da e-posta yoluyla müşteri taleplerinin yerine getirildiği pozisyonlarda görev alabilirsin.

Giriş seviye bilgisayar işleri

Birçok bilgisayar işi gelişmiş teknik beceriler gerektirse de her pozisyon özel bir eğitim ve beceri gerektirmeyebilir. İlgi alanlarına bağlı olarak sanal asistan, veri girişi görevlisi vb. pozisyonlarda çalışabilirsin.

Bilgisayar programlama

Bilgisayar programcıları, Java, C++ ve SQL gibi kodlama dillerini kullanarak programları yazıp test ederler. Birçok başarılı programcı, işleri bilgisayar tabanlı olduğundan rahatlıkla evden çalışabilir. Bilgisayar programcısı iş ilanlarını Kariyer.net’ten takip edebilirsin.

Eğitim

Dijital dünyadaki gelişmeler, öğretmenlere dünyanın her yerinden öğrencilerle çalışabilmeleri için daha fazla fırsat yarattı. Eğitim vererek elde edebileceğin gelir, çalışılan saate ya da eğitim konusuna göre değişebilir. Hakim olduğun bir yabancı dille ilgili eğitim vererek de iyi bir başlangıç yapabilirsin.

Veri girişi

Sektöre göre görev tanımı farklılık gösteren veri giriş elemanları, genel olarak bir ürününe ait stok, içerik ve fatura gibi bilgilerinin siteme girişinden sorumludur ve birçok şirket bu alanda çalışacak iş gücüne ihtiyaç duymaktadır.

Çevirmenlik

Bir veya birden çok dile iyi derecede hakimsen, değerlendirebileceğin iş fırsatlarından biri de çevirmenlik olabilir. Çevirmenlik, en fazla rağbet gören home office işlerden. Eğer sen de gerekli yetkinlikleri sağladığını düşünüyorsan, çevirmenlik iş ilanlarına göz atabilirsin.

Web geliştirici ve grafik tasarımcı

Bir web geliştiricisi veya grafik tasarımcısı olarak bir işe girmek istediğinde işverenler genellikle işi nerede öğrendiğinle değil öncelikle ne yapabileceğinle ilgilenir. Bu nedenle iyi bir portföy, seni oldukça öne geçirecektir. Ayrıca her iki meslek de uzaktan tam zamanlı veya serbest olarak evden kolayca yapabileceğin işler. Neredeyse her işletmenin bir web sitesine ihtiyacı var. Bu nedenle rahatlıkla iş fırsatlarını değerlendirebilirsin.

Metin yazarlığı

Pandemi öncesi uzaktan çalışmayı en fazla deneyimleyen pozisyonlardan biri de metin yazarlığı, editörlük vb. mesleklerdir.

Şimdi bu alanlarda eskisinden çok daha fazla iş fırsatı var. Yazmaya karşı ilgin ve yaratıcı içerik üretme konusunda yeteneğin olduğunu düşünüyorsan, editör iş ilanlarını inceleyebilirsin. Birçok içerik ajansında ya da şirkette kendine yeni iş fırsatları bulabilirsin.

Android veya iOS geliştirici

Bilgisayar bilimi veya yazılım mühendisliğinde bir birikime sahipsen, Android veya iOS geliştiricisi olmayı düşünebilir, mobil uygulamaları tasarlama veya sorun giderme konularında görev alabilirsin. İnternet bağlantısı ve uygun tasarım yazılımıyla bu tür işleri dünyanın her yerinden yapılabilirsin.

Kaynak: The Balance Careers