Çikolata Ustası Nedir?

Çikolata Ustası Ne Demek?

Çikolata ustası, kakao çekirdeğinin tarladan tüketiciye ulaşmasına kadar, tüm işlem süreçlerine hakim olan ustadır. Siyah çikolata ve beyaz çikolata gibi farklı çikolata yapımı ve servis süreçlerinin yanı sıra, çikolata tarihi ve kültüründe de uzman olmak gerekir.

Çikolata ustası, çikolata çekirdeğinin kavrulma, çekilme ve ısıl işlem yöntemleri üzerine eğitimlerini tamamlamış, deneyimli kişidir. Çikolatanın sadece işlenmesi üzerine değil, tarihi ve kültürü üzerine de çalışan, uzmanlaşan kimsedir. Ayrıca çikolatanın tüketiciye ulaşmadan önce tadımını yapıp, lezzetini inceleyerek değerlendiren kişidir.

Çikolata Ustası Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çikolatanın, tüketiciye ulaşmasıyla tamamlanan yolculuğunda, çikolata ustasının tüm süreçlere hakim olması beklenir. Görevlerinin bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Kakao çekirdeklerini türüne göre çekmek,
  • Aroma ve tatları harmanlayarak yeni tatlar üretmek,
  • Lezzet tarifi yapmak,
  • Farklı üretim yöntemlerinde deneyimli olmak,
  • Farklı ısıl işlem yöntemleri geliştirmek,
  • Üretilen çikolatanın ömrünü korumak üzere saklama koşullarını bilmek,
  • İçeriğinde çikolataya yer verilerek üretilen ürünler hakkında deneyimli olmak,
  • Bağlı çalıştığı kurumun yönerge ve kullarına uygun davranmak,
  • Çikolata üretimi esnasında ihtiyaç duyulan araç gerecin kullanımını bilmek.

Çikolata Ustası Olma Şartları Nelerdir?

Çikolata Ustası Eğitim Programlarına; çikolata ustalığına ilgi duyan ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen herkes başvurabilir. Özel veya resmi kurumların açtığı kurslar, belediyelerin sertifika programları çikolata yapımı konusunda uygulamalı bilgiler verir. Bu alanda kariyer düşünüyorsanız, programları araştırabilirsiniz.

Çikolata Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Çikolata ustası olmak için eğitim firmaları tarafından düzenlen "Çikolata ustası eğitim programlarına" katılabilirsiniz. Her kurumun, eğitim içerisinde yer verdiği ders başlıkları ve eğitim süreleri farklı olsa da her birinin amacı alanında uzman nitelikli çikolata ustası yetiştirmektir. Eğitimler, pratik uygulama ağırlıklıdır. Eğitim programlarında yer alan derslerin başlıkları farklı, ancak değinilen genel konular aynıdır. Eğitimlerde ders başlıkları; çikolata çekirdeğinin tarihi, çikolatanın tadımı, çikolatanın geçtiği ısıl işlemler şeklindedir.

Çikolata Ustası İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
19.510 / Aylık
14 kişinin ortalama maaşıdır.