Aşçıbaşı Nedir?

Aşçıbaşı Ne Demek?

Aşçıbaşı, en temel tanımıyla; besinleri çeşitli teknikler kullanarak yenebilir veya içilebilir hâle getiren kişilere denir. Diğer yandan her zaman en çok aranan çalışan gruplarından biri olan aşçıların da sorumlusu konumundadırlar.

Otel, restaurant, kafe gibi yiyecek ve içecek hizmeti veren yerlerin mutfaklarında; malzeme tedariğinden menü belirlenmesine, yemeklerin hazırlanmasından sunumuna kadar, departmanın tümünden sorumlu olan kişiler, aşçıbaşı ya da şef aşçı olarak tanımlanır. Uluslararası aşçıbaşı olabilmek için ise aşçılığın gerektirdiği temel niteliklerin dışında, yabancı dil bilme ve dünya çapında düzenlenen geçerli sertifika programlarına katılma şartı bulunur.

Aşçıbaşı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aşçıbaşı çalıştığı mutfağın her adımından sorumlu olduğu için birbirinden farklı görevleri vardır. Planlama, hesaplama, koordinasyon ve uygulamanın yanında yerine getirmesi gereken görevler detaylarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Mutfak ekipman ve gıdalarındaki eksikleri belirlemek, ihtiyaçların tedarik edilmesini sağlamak,
 • Yasalara uygun şekilde mutfağın hijyen ve güvenlik kurallarını belirlemek, diğer tüm personelden bu kurallara uyulmasını talep etmek,
 • Çalışılan işletmenin imajına ve kültürüne uygun menüler hazırlayabilmek,
 • Sunulan menülere, müşterilerin kapasitesine ve taleplerine uygun yiyecek ve içeceğin hazırlanmasından sorumlu olmak,
 • Türk ve dünya mutfağındaki gelişmeleri takip etmek.

Aşçıbaşı Olmak İçin Gerekenler

Aşçıbaşı olabilmenin yolu işletmelerin mutfaklarında elde edilen yoğun tecrübeden geçer. Bu nedenle işin eğitimini alanların yanı sıra, küçük yaşlardan itibaren aşçılığı meslek edinen kişiler de her şeyden önce yüksek oranda tecrübeye sahip olmalıdır.

 • Meslek liselerinin veya üniversitelerin yiyecek içecek hizmetleri, gastronomi gibi tamamen yiyecek ve içecek üzerine eğitim veren bölümlerinden mezun olanlar,
 • Profesyonel aşçılık alanında kapsamlı eğitim veren kuruluşların kurslarını bitirenler,
 • Küçük yaşlardan itibaren farklı işletmelerin mutfaklarında çalışarak aşçılık konusunda tecrübe kazananlar.

Aşçıbaşı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Aşçıbaşı olmak isteyen kişilerin, yalnızca dünyadan ve ülkemizden çeşitli tarifler bilmekle sınırlı kalmayıp, sanitasyon, hijyen, iş güvenliği ve sağlığı gibi konularda da yetkinlik göstermesi önem taşır.

 • Bu işin akademik eğitimini alanlar; gastronomi tarihi, temel mutfak teknikleri, maliyet muhasebesi ve mutfak uygulamaları gibi dersleri geçmek zorundadırlar.
 • Profesyonel aşçılık kurslarına katılanlar ise mutfak ekipmanları, menü planlama, satın alma, Türkiye'den ve dünyadan yiyecek - içecek örnekleri gibi çok çeşitli eğitimler alırlar.
 • Usta - çırak ilişkisiyle zaman içinde bu işi öğrenenler ise tamamen pratiğe dayalı şekilde bu işin detaylarını öğrenirler.
ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
24.620 / Aylık
499 kişinin ortalama maaşıdır.