Kahvaltı Şefi Nedir?

Kahvaltı Şefi Ne Demek?

Kahvaltı şefi nedir sorusuna kısaca, kurumun belirlediği standartlar doğrultusunda müşterilere en yüksek standartlarda kahvaltı sunulmasını sağlayan yöneticidir cevabı verilebilir. İşletmenin çalışma prensiplerine uygun olarak gerekli ekipmanları etkin bir şekilde kullanır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda bilgilidir. Çevre koruma ve gıda güvenliği konularına uygun hareket eder. Kahvaltı şefi görev tanımı, işletmenin türüne göre değişiklik gösterir. Şef, kahvaltı menüsü hazırlama gibi işlerde de görev alır. Tüm şarküteri ürünlerini servise hazırlar ya da diğer mutfak elemanlarına hazırlatır. Mutfağın temizlik ve hijyeninden sorumludur. Düzenli çalışma alanı yaratır ve bulaşıkların temizlenmesini denetler. Mutfakta kullanılan malzemelerin düzenli olarak temizliğini ve teminini sağlar. Yemek kalitesini düşürecek etkenlere karşı gerekli önlemleri alır.

Kahvaltı Şefi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kahvaltı şefi ne iş yapar sorusuna genel olarak, lokanta veya restoran gibi mekânlarda kahvaltı için gereken tüm hazırlık ve sunum aşamalarını yönetir denilebilir. Şef, kahvaltı servisini yönlendirir. Tüm kahvaltı malzemelerinin stoklarını takip eder. Biten malzemelerin sipariş listesini oluşturur. Kullanılan ürünlerin her zaman taze ve temiz tutulmasını sağlar. Kahvaltı şefi görevleri arasında, işletme tarafından belirlenen tariflere ve miktarlara uyulmasını sağlamak da yer alır. Zamanında servis yapılmasını sağlar. Sorunların çözülmesi için baş aşçı ile iletişim kurar. Sorumluluğu altındaki bütün kişilerin istek ve ihtiyaçlarını dinler. Misafir memnuniyetini ön planda tutar. İşletme ve yemek maliyetlerinin kontrolünü gerçekleştirir. Kahvaltı sunumu sırasında müşterilerden geri dönüşler almak da kahvaltı şefi sorumluluklarından biridir. Herhangi bir şikâyeti yönetici şef gibi yetkililere bildirir. Yeni yemeklerin üretilmesine katkıda bulunur. İşletme kârını artırmaya yönelik çalışmalar geliştirir. Gerektiği zaman yeni gelen çalışanlara eğitim verir ve işletme politikalarını aktarır. En yüksek kalitede hem soğuk hem de sıcak kahvaltılıkların hazırlanmasını ve sunulmasında önemli role sahiptir. Çay gibi açık servis olabilecek ürünlerin gün boyunca devamlılığını sağlar. Biten yiyecekler olursa mutfağa bildirir. Kahvaltı servisi bittikten sonra mutfağın temiz ve ertesi güne hazırlıklı bırakılmasını sağlar.

Kahvaltı Şefi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kahvaltı şefi nasıl olunur sorusuna, genelde ilk olarak ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir yanıtı verilebilir. Aşçılık Meslek Lisesi, Meslek Yüksekokulları ve üniversitelerden eğitim alınabilir. 2 yıllık MYO Aşçılık bölümü veya üniversitelerin 4 yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları öne çıkan bölümlerdendir. Kahvaltı servisine yönelik çeşitli kurslara katılım göstermiş olmak da önemlidir. Bu eğitimleri almak bu pozisyonda çalışacak adaylara avantaj sağlasa da bazı işletmeler şeflerinden deneyim de beklemektedir. İlgili eğitimleri almamış ancak bu pozisyonda uzun süre çalışmış olan deneyimli adaylar da kahvaltı şefi olmaya uygundur. Adayların ilgili lise ve üniversitelere eğitimlerini tamamlamamış olmaları halinde mutfak sanatları, servis, sunum teknikleri, mutfak şefliği ve kahvaltı sofrası gibi bazı özel konularda eğitim veren sertifika programlarına katılmaları tavsiye edilir. Şeflik esnasında iletişim ve sosyal becerilerin de yoğun olarak kullanıldığı göz önüne alınırsa ilgili adayların bu yöndeki eğitim ve kurslara katılması da alımlarda avantaj sağlayıcı bir faktör olarak öne çıkar.

Kahvaltı Şefi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kahvaltı şefi olmak için gerekli şartların başında öncelikle eğitim gelir. İlgili bölüm veya kurumlardan mezun olmak alana hakim olmak için de önemlidir. Deneyim ise bir diğer önemli şarttır. Özellikle kahvaltı bölümünde daha önce çalışmış olmak veya bölüm şefliği pozisyonda görev almış olmak gerekir. Yurt dışı ile bağlantılı çalışan veya yabancı müşterisi olan işletmeler, özellikle sözlü alanda iyi seviyede İngilizce şartı isteyebilir. Eğitim ve deneyimin yanı sıra başarılı bir kahvaltı şefi olabilmek için bazı beceri ve yeteneklere sahip olmak gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sorunlara yönelik hızlı çözümler üretebilmeli ve stres yönetiminde başarılı olmalıdır,
  • Müşterilerle iletişimde olabileceği için diksiyonuna ve davranışlarına dikkat etmelidir,
  • Kurumun politikalarına uygun olarak hızlı ve etkin kahvaltı servisi yapılmasını sağlamalıdır,
  • Sorumluluğu altında olan aşçı veya diğer çalışanlara iyi liderlik edebilmelidir,
  • Takım çalışmasına yatkın olmalıdır,
  • Yeniliğe açık olmalıdır. Kendi sektörüne yönelik değişimleri takip etmelidir,
  • Maliyet kontrolü, raporlama ve analiz konularında yetkin olmalıdır,
  • Aynı anda birden fazla görevi sorunsuz yerine getirebilmelidir,
  • İnisiyatif alabilmeli ve çözüm odaklı düşünmelidir,
  • Esnek çalışma saatleri veya vardiya sistemine uygun olmalıdır.

Kahvaltı Şefi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kahvaltı şefleri; oteller, restoranlar, lokantalar, kahvaltı salonları gibi çeşitli işletmelerde çalışma imkânına sahiptir. Catering şirketlerinde de görev alabilirler. Kahvaltı şefi işe alım şartlarının başında eğitim ve deneyim gelir. Yiyecek-içecek sektörüne yönelik bir bölümden mezun olmak önemlidir. Aşçılık, Gıda Güvenliği veya Hijyen belgesi gibi bazı belgeler de adaylardan ek olarak istenebilir. Deneyim süresi, kurumun istek ve ihtiyacına göre değişiklik gösterir. İşe alım süreci genelde sözlü mülakat ile gerçekleştirilir. Bu aşamada daha önce alınan görevler karşı tarafa aktarılmalıdır. Eğer benzer bir şef pozisyonunda görev alındıysa ve menü hazırlandıysa, bunlar portföy olarak sunulabilir. Sözlü mülakat sırasında kişi, kurum tarafından ilanda belirtilen beceri ve yeteneklerini ön plana çıkarmalıdır. Alınan eğitimler, yapılan stajlar ve elde edilen deneyimler detaylı bir şekilde aktarılmalıdır. Kahvaltı şefi maaşları; görev tanımı, alınan eğitimler, kurslar, deneyimler gibi kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Zamanla deneyim kazanıldıkça elde edilen gelir de artar. Bu alanda kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen kişiler, Kariyer.net sitesinde yer alan kahvaltı şefi iş ilanlarına göz atabilir. Buradaki çeşitli ilanları inceledikten sonra kişi kendisine uygun bulduklarına kolayca başvuru yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.040 / Aylık
15 kişinin ortalama maaşıdır.